Co to VPN?

vpn

VPN (ang. virtual private network) – to sieć prywatna, która nie potrzebuje żadnych zewnętrznych urządzeń do jej działania. Głównym zadaniem sieci jest utrzymanie użytkownika w pełnej anonimowości. Użytkownicy VPN zazwyczaj posiadają konto dzięki któremu mogą w bezpieczny sposób wymieniać się plikami z innymi użytkownikami tej sieci, ponieważ tylko oni mają do niej dostęp.

VPN, ale komu to potrzebne?

Mówiąc krótko, internet jest miejscem, w którym czyha dużo zagrożeń. Choć pierwsze wrażenie podczas surfowania po sieci nie musi przypominać pola minowego, niestety często możemy natknąć się na nieprzyjemności. Wykradanie danych osobowych, czy ataki hakerskie to chleb powszedni. Często nawet podczas sesji, nasze działania mogą być śledzone i na ich podstawie osoby postronne uzyskują nasze prywatne informacje.

VPN to pewnego rodzaju bariera szyfrująca i maskująca nasze działania, dzięki której wszystkie powyższe zmartwienia mogą zniknąć. Nie chcemy przecież aby ktoś włamał się do naszego komputera i powoli wchodził nam na głowę. Serwer VPN przekierowuje połączenia zapobiegając zbieraniu danych przez hakerów. Nasz osobisty adres IP zostaje ukryty oraz zastąpiony adresem serwera VPN, dodatkowo zapis z naszych ostatnich sesji jest szyfrowany, co oznacza, że gdyby ktoś postronny chciałby zobaczyć co przeglądaliśmy, otrzyma zestaw cyferek i różnych niezrozumiałych znaków.

vpn telefon

Odchodząc od części, gdzie na każdym kroku czekają na nas zagrożenia, VPN ma również inne zastosowania, które mogą przydać się niektórym osobom, które np. żyją w państwie, w którym różne treści objęte są silną cenzurą. W takim przypadku VPN w bezpieczny sposób pozwala komunikować się z innymi oraz odblokowuje treści objęte blokadą regionalną. Dzieje się tak ponieważ serwery VPN umieszczone są w różnych krajach – docelowo bez usługi VPN usługodawca internetowy w danym kraju, w którym mieszkasz otrzymuje żądanie i przekierowuje Cię do miejsca docelowego. Z usługą VPN można kolokwialnie założyć, że znajdujesz się wszędzie i dzięki serwerom umieszczonym w różnych miejscach świata, możesz wysyłać do nich żądania otrzymując treści z danego miejsca na Ziemi. Najlepszym przykładem są platformy streamingowe, na których czasami nie możesz obejrzeć danego filmu ponieważ jest niedostępny w Twoim kraju – VPN obchodzi te „zabezpieczenia” i będąc tam gdzie byłeś, możesz obejrzeć wybrany film.

Podsumowanie

VPN w głównej mierze daje nam pełną anonimowość oraz chroni nas przed wyłudzaniem danych. Ułatwia również surfowanie po sieci poza granicami kraju. Jeśli jesteś zmęczony ciągłymi blokadami wynikającymi ze swojej lokalizacji, na pewno warto zainwestować w usługę VPN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.