Czym jest hosting? – jak wybrać odpowiednią usługę

Hosting

Czym jest hosting?

Hosting to współdzielenie serwera odpowiedzialnego za utrzymanie zasobów Twojego sklepu internetowego. Mówiąc potocznie, jest to zaplecze, które przechowuje bazę danych o Twojej witrynie. Aby uniknąć sytuacji, w której nikt nie miałby możliwości użycia Twojej strony w czasie kiedy Ty nie używałbyś komputera do utrzymania strony, są do tego komputery pełniące rolę serwerów. Takie komputery działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, tam znajduje się Twoja strona internetowa, która działa przez cały ten czas.

Hosting w kontekście sklepu internetowego

Hosting pozwala sklepowi działać przez całą dobę, z korzyścią zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego. Osoby, które chcą kupić Twoje produkty, nie będą musiały czekać na otwarcie Twojego sklepu, zrobią to również w nocy (jest to niezbędne w modelu dropshipping). Jeśli natomiast rzeczywisty czas pracy sklepu wynosi mniej niż 24 godziny, możesz rozpocząć przetwarzanie zamówień już następnego dnia, co przyspieszy proces i wpłynie na czas oczekiwania klienta. Najprostszym przykładem może być osoba chcąca nabyć przedmiot w jak najszybszym czasie. Gdyby Twój sklep, po godzinach pracy, byłby „zamrożony” z powodu Twojej nieobecności (wyłączony komputer), klient mógłby złożyć zamówienie dopiero następnego dnia. Z uwagi na to, że mógłby kupić dany produkt w czasie, w którym nie zdążyłbyś wysłać paczki, realizacja znów przesuwa się na kolejny dzień, finalnie trafiając do rąk klienta z opóźnieniem.

Hosting 2

Innym powodem, dla którego warto posiadać hosting, są problemy techniczne. Sieć, którą posiadasz w swojej firmie zazwyczaj nie wystarcza do utrzymania danego serwera ze sklepem internetowym. Ile razy zdarza się, że tracisz połączenie z Internetem lub strony ładują się wolno? Twoje problemy z internetem wpłyną na działanie strony, a gdy nie będziesz mieć dostępu do internetu, Twój sklep przestanie działać. Takie błędy są niedopuszczalne. Hostingodawca jest przygotowany na takie przypadki i jeśli ma jakiś problem, potrafi go błyskawicznie rozwiązać.

Jaki hosting wybrać?

Wybierając hosting, zwróć uwagę na ustawienia serwera i inne kwestie oferowane przez dostawcę hostingu:

  • Transfer – ilość danych pobieranych przez użytkowników strony
  • Limit pamięci – ilość pamięci dostępnej do umieszczania danych
  • Stan techniczny – podzespoły dyskowe i serwerowe działają prawidłowo
  • Szybkość łącza – szybkość, z jaką wyświetlają się strony internetowe
  • Bezpieczeństwo – zabezpieczenia hakerskie, ochrona danych osobowych
  • Technologia – możliwość serwera
  • Uptime – gwarantowana dostępność usługi (czas bezawaryjnego pracy serwera)
  • Kopia zapasowa – backup danych
  • Wsparcie techniczne – w przypadku problemów technicznych, kontakt z hostingodawcą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.