Czym jest hosting?
Hosting to współdzielenie serwera odpowiedzialnego za utrzymanie zasobów Twojego sklepu internetowego. Mówiąc potocznie, jest to zaplecze, które przechowuje bazę danych o Twojej witrynie. Aby uniknąć sytuacji, w której nikt nie miałby możliwości użycia Twojej strony w czasie kiedy Ty nie używałbyś komputera do utrzymania strony, są do tego komputery pełniące rolę serwerów. Takie komputery działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, tam znajduje się Twoja strona internetowa, która działa przez cały ten czas.
Hosting w kontekście sklepu internetowego
Hosting pozwala sklepowi działać przez całą dobę, z korzyścią zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego. Osoby, które chcą kupić Twoje produkty, nie będą musiały czekać na otwarcie Twojego sklepu, zrobią to również w nocy (jest to niezbędne w modelu dropshipping). Jeśli natomiast rzeczywisty czas pracy sklepu wynosi mniej niż 24 godziny, możesz rozpocząć przetwarzanie zamówień już następnego dnia, co przyspieszy proces i wpłynie na czas oczekiwania klienta. Najprostszym przykładem może być osoba chcąca nabyć przedmiot w jak najszybszym czasie. Gdyby Twój sklep, po godzinach pracy, byłby „zamrożony” z powodu Twojej nieobecności (wyłączony komputer), klient mógłby złożyć zamówienie dopiero następnego dnia. Z uwagi na to, że mógłby kupić dany produkt w czasie, w którym nie zdążyłbyś wysłać paczki, realizacja znów przesuwa się na kolejny dzień, finalnie trafiając do rąk klienta z opóźnieniem.

Innym powodem, dla którego warto posiadać hosting, są problemy techniczne. Sieć, którą posiadasz w swojej firmie zazwyczaj nie wystarcza do utrzymania danego serwera ze sklepem internetowym. Ile razy zdarza się, że tracisz połączenie z Internetem lub strony ładują się wolno? Twoje problemy z internetem wpłyną na działanie strony, a gdy nie będziesz mieć dostępu do internetu, Twój sklep przestanie działać. Takie błędy są niedopuszczalne. Hostingodawca jest przygotowany na takie przypadki i jeśli ma jakiś problem, potrafi go błyskawicznie rozwiązać.
Jaki hosting wybrać?
Wybierając hosting, zwróć uwagę na ustawienia serwera i inne kwestie oferowane przez dostawcę hostingu:
- Transfer – ilość danych pobieranych przez użytkowników strony
- Limit pamięci – ilość pamięci dostępnej do umieszczania danych
- Stan techniczny – podzespoły dyskowe i serwerowe działają prawidłowo
- Szybkość łącza – szybkość, z jaką wyświetlają się strony internetowe
- Bezpieczeństwo – zabezpieczenia hakerskie, ochrona danych osobowych
- Technologia – możliwość serwera
- Uptime – gwarantowana dostępność usługi (czas bezawaryjnego pracy serwera)
- Kopia zapasowa – backup danych
- Wsparcie techniczne – w przypadku problemów technicznych, kontakt z hostingodawcą