Najpierw aby zrozumieć jak konkretnie działa serwer FTP warto zapoznać się z podstawowymi składowymi:
Serwer – jego podstawową funkcją jest przechowywanie plików, udostępnianie danych i zasobów. Jest to program lub urządzenie, które odpowiada za funkcjonalność innych programów lub urządzeń nazywanych klientami. Dzięki niemu Twoja strona www może działać przez całą dobę. Serwer umożliwia firmom wymianę plików między użytkownikami, do tego służy protokół komunikacyjny zwanym serwerem FTP.
FTP (File Transfer Protocol) – jest to protokół sieciowy, który najprościej mówiąc służy do przesyłania plików. Odpowiada za wymianę danych i poleceń między urządzeniami w sieci, klientem FTP i hostem FTP (serwerem). Serwer FTP to zdalny katalog, który umożliwia dwukierunkowy transfer danych, czyli wgrywanie plików na serwer i pobieranie ich przez klienta.
Protokół FTP umożliwia nawiązanie połączenia między serwerem a klientem za pomocą kanału poleceń FTP. Dostęp anonimowy do zasobów serwera zależy od konfiguracji serwera i nie wymaga uwierzytelniania hasłem, jednak w większości przypadków autoryzacja połączeń z serwerem odbywa się za pomocą loginu i hasła. Aby uzyskać dostęp do serwera FTP, potrzebujesz programu, który pozwoli połączyć komputer z serwerem. Takim programem jest klient FTP.
Najczęściej wykorzystywane to: Total Commander, FileZilla, WinSCP, TurboFTP, AbleFTP oraz Konqueror.

Połączenie z serwerem (konfiguracja)
Aby połączyć się z serwerem potrzeba paru informacji potrzebnych do logowania:
- adres serwera FTP (host FTP)
- port łączenia z serwerem
- login (nazwa użytkownika FTP/user)
- hasło (pass)
Problemy mogą wystąpić na etapie znalezienia tych danych. Dane konfiguracyjne dostępne są w panelu administracyjnym serwera. Kupując hosting – miejsce na serwerze, otrzymujesz powitalną wiadomość e-mail (z danymi, których już potrzebujesz) oraz dostęp do panelu, który pozwala zarządzać kontem i serwerem. W panelu powinna znajdować się zakładka o nazwie Serwer FTP, z której możesz pobrać dane. Zawsze warto skontaktować się z dostawcą usług hostingowych, jeśli napotkasz jakiś problem.
Podsumowanie
Serwer FTP służy do zarządzania dużą liczbą plików, co często jest niezbędne do tworzenia stron internetowych. Wprowadzając zmiany na stronie, możesz zarządzać transferami plików podczas sesji FTP. Osoby z poświadczeniami serwera FTP mogą łatwo uzyskać dostęp do tych plików. Dzięki FTP możesz kontrolować i zarządzać swoją witryną, np. tworząc na niej kopie zapasowe.